دستور پخت پلو سه رنگ

روش تهیه برنج در فر
زمان آماده سازی: 
5دقیقه
زمان پخت: 
80دقیقه
مناسب برای: 
مواد لازم: 
برنج : 3 فنجان
گوجه فرنگی : 4 عدد
سینه مرغ : یک طرف
ماست : 3 قاشق غذاخوری
پیاز : 2 عدد
پنیر پیتزا : 100 گرم
زعفران : نصف قاشق چایخوری
آلو خورشتی : 2 عدد
تخم مرغ : 3عدد
روغن : نصف فنجان
رب گوجه فرنگی : یک قاشق غذاخوری
طرز پخت و تهیه: 

یک طرف سینه مرغ را با یک عدد پیاز دو عدد آلو (در صورت دلخواه و برای طعم آن) یک فنجان آب و کمی نمک و فلفل پخته تا آب آن تبخیر شود. سپس آن را ریش ریش کرده با یک قاشق زعفران آب کرده غلیظ و یک قاشق پیاز داغ روغن گرفته مخلوط می کنیم تا مایه وسط پلو آماده شود.

چهار عدد گوجه فرنگی را رنده کرده تا یک کاسه ماستخوری گوجه رنده شده به دست آوریم. سپس آن را در سه قاشق غذاخوری روغن می ریزیم و یک قاشق غذاخوری رب گوجه و کمی نمک اضافه کرده تفت می دهیم.

سه فنجان برنج را با یک قاشق مرباخوری نمک برای دو ساعت خیس می کنیم. سپس یک کاسه ماستخوری از برنج خیس خورده را همراه یک کاسه آب به گوجه تفت داده شده اضافه می کنیم و در آن را گذاشته تا دم بکشد. پلوی پخته شده باید تقریباً به حالت شفته باشد.

یک قاشق غذاخوری ماست را در ظرفی ریخته هم می زنیم. یک عدد تخم مرغ و کمی زعفران آب کرده و نمک به آن اضافه کرده هم می زنیم و بعد آن را به دمی گوجه پخته شده اضافه کرده هم می زنیم تا برنج قرمز به دست آید.

بقیه برنج خیس خورده (دو کاسه ماست خوری برنج خیس خورده) را با دو کاسه ماست خوری آب به صورت دمی می پزیم تا برنج پخته شده شفته به دست آید.

یک قاشق ماست یک عدد تخم مرغ و کمی نمک را با هم مخلوط کرده به نصفی از برنج سفید پخته شده اضافه می کنیم. آن را هم زده کنار می گذاریم.

یک قاشق غذاخوری ماست را در ظرفی ریخته هم می زنیم. یک عدد تخم مرغ و کمی زعفران آب کرده و نمک به آن اضافه کرده هم می زنیم. بقیه برنج را با کمی زعفران مخلوط کرده و بعد با مایه تخم مرغی آغشته کرده تا برنج زرد به دست آید.

پلو سفید قرمز زرد و مایه وسط پلو آماده می باشد. قالب تفلون سوراخ دار را چند دقیقه در فر می گذاریم تا داغ شود بعد دو قاشق روغن در آن ریخته با یک فر چه روغن را به همه جای قالب می مالیم.

ابتدا برنج قرمز را ته قالب ریخته آن را فشرده کرده روی آن را صاف می کنیم بعد نصف پنیر پیتزا رنده شده و بعد نصف مرغ تفت داده شده را روی آن می ریزیم به طوری که مایه مرغ به کناره های قالب نخورد. سپس برنج زرد و دوباره پنیر پیتزا و مایه مرغ و در آخر برنج سفید را اضافه کرده روی آن را صاف می کنیم و در قالب را می گذاریم.

فر را از یک ربع قبل روشن می کنیم. پلو را به مدت 30 الی 40 دقیقه در طبقه وسط فر با حرارت متوسط (160 الی 180 درجه سانتی گراد) قرار می دهیم تا پخته شود.

می توان برنج زرد آماده شده را در قالب های کیک یزدی ریخت و در فر گذاشت که بپزد و بعد روی آن را با کمی پنیر پیتزا گوجه فرنگی سوسیس و سس گوجه به فرم های مختلف تزیین کرد.

بعد از کمی سرد شدن پلو سه رنگ را می توان به راحتی از قالب جدا کرد تا آماده پذیرایی شود.

Source: 
چاشنیک