دستور پخت نان دوسا با سیب زمینی

دسته:

زمان آماده سازی: 
5دقیقه
زمان پخت: 
30دقیقه
مناسب برای: 
7 نفر
مواد لازم: 
پیازچه : 4 عدد
سیب زمینی : 4 عدد
فلفل قرمز خشک چیلی : 1 عدد
لیمو ترش : 1 عدد
برگ تازه گشنیز : چند عدد
زنجبیل تازه : یک تکه 1 سانتی
زرد چوبه : 1 قاشق چای خوری
دانه خردل : ½ قاشق چای خوری
روغن زیتون : به مقدار لازم
پودر فلفل سیاه : به مقدار لازم
نمک دریایی : به مقدار لازم
طرز پخت و تهیه: 

لقمه های خوشمزه سیب زمینی با مخلوط سبزیجات غذای مناسبی برای گیاه خواران و میان وعده ای با بوی خوب لیمو برای بچه ها است. دوسای فوق العاده هندی (Amazing Indian Dosa) غذایی مختص اهالی جنوب هندوستان است که با نان دوسا نانی ساده با آرد گندم و آرد برنج سرو می شود. غذایی بسیار راحت که در عرض 30 دقیقه آماده می شود. این غذا که مناسب گیاه خواران و غذایی ارزان است به عنوان میان وعده غذایی یا به عنوان لقمه روزانه دانش آموزان همین طور در کنار غذای اصلی به عنوان مکمل خورده می شود.

مقدار مواد اصلی این دستور برای 6 تا 8 نفر کافی است. در دستور این غذا از سیب زمینی شیرین خام برای کباب کردن به همراه سیب زمینی معمولی (2 عدد سیب زمینی معمولی پخته 2 عدد سیب زمینی شیرین) استفاده شده است که برای راحتی کار (هرچند که کمی طعم اصلی را تغییر می دهد) می توانید از 4 عدد سیب زمینی معمولی نیمه آب پز برای کباب کردن استفاده کنید.

1. 4 عدد سیب زمینی را آب پز می کنیم به طوری نه سفت باشد نه کاملاٌ نرم.

2. هر کدام از سیب زمینی های پخته را به 4 قسمت برش داده و کباب می کنیم تا نرم شوند. (برای کباب پز کردن از فر یا باربکیو به صورت پوشیده با ورقه فویل استفاده می کنیم با حرارت 200 درجه سانتی گراد به مدت 1 ساعت یا تا جایی که نرم و مغز پخت شوند).

3. بعد از پخت سیب زمینی ها را به قطعات کوچک تر برش می دهیم و در ظرف جداگانه ای می ریزیم. زنجبیل تازه را رنده می کنیم.

4. کمی روغن زیتون را داخل تابه می ریزیم و شعله را متوسط می کنیم. فلفل چیلی به همراه زنجبیل خردل زردچوبه مقداری نمک و فلفل اضافه کرده و به مدت 1 دقیقه سرخ می کنیم. چند بار تابه را تکان می دهیم تا کل مواد حرارت دیده و دانه ها تفت داده شوند. حواستان باشد که اگر شعله زیاد باشد یا ادویه جات زیاد تفت بخورند سوخته و تلخ می شوند.

5. مخلوط را روی سیب زمینی ها می ریزیم و به آرامی ترکیب می کنیم. طعم مواد را تست کرده و نمک را در این مرحله اندازه می کنیم.

6. لیمو ترش را از وسط برش می دهیم و آبش را می گیریم.

7. گشنیز تازه و پیازچه را شسته و خشک کرده و درشت خرد می کنیم. سپس با آب لیمو به مخلوط اضافه می کنیم و کنار می گذاریم.

8. برشی از نان دوسا را در ظرفی گذاشته و این مخلوط را درونش می ریزیم و نان را لوله می کنیم. یا اینکه می توانید لایه نازکی از خمیر نان را همان طور به صورت آبکی روی تابه با کره چرب شده بریزید و سپس مواد را داخل آن بریزید و کمی دیگر از مواد خمیر را دوباره روی مواد بریزید و بگذارید روی حرارت تا ترد و برشته شوند.

9. از برش های لیمو ترش برای سرو کنار غذا استفاده می کنیم.

Source: 
چاشنیک