دستور پخت دلمه برگ مو لبنانی

دسته:

در منوی رستورانها در لبنان، یونان، ترکیه بسیار شناخته شده است
زمان آماده سازی: 
5دقیقه
زمان پخت: 
70دقیقه
مناسب برای: 
4 نفر
مواد لازم: 
برگ مو : 500 گرم (در حدود 75 تا 90 عدد)
آبلیموی تازه : یک پیمانه
نخود پخته : ½ پیمانه
برنج خام : ½ پیمانه
روغن زیتون : ¾ پیمانه
گوجه فرنگی متوسط : 3 عدد
جعفری : یک دسته
نعنا : یک دسته
پیازچه : یک دسته
پیاز متوسط : یک عدد
نمک : 2 قاشق مرباخوری
طرز پخت و تهیه: 

با پخت دلمه برگ مو لبنانی این غذای سالم هیجان انگیز و خوشمزه اعضای خانواده را شگفت زده کنید.

رول های برگ مو یا همان دلمه غذایی است که در منوی رستورانها در لبنان یونان ترکیه بسیار شناخته شده است. در لبنان این غذا به دو شکل گیاهی (این دستور) و گوشتی تهیه می شود. در دلمه گوشتی از گوشت چرخ کرده در کنار سبزیجات برای مواد داخل برگ مو استفاده می شود.

دلمه را می توانید به عنوان یک غذای کامل پیش غذا یا در کنار غذاهای دیگر سرو کنید. سرو ماست در کنار دلمه ترکیب فوق العاده ای به شما می دهد.

برنج را در یک قابلمه پر از آب جوش که روی حرارت قرار دارد با نصف قاشق غذاخوری نمک به مدت 5 دقیقه بجوشانید سپس آبکش کنید.

از شب قبل بگذارید نخود خیس بخورد سپس آن را بپزید و کنار بگذارید. بهتر است نخودها را کمی خرد یا دو نیم کنید تا بهتر با مواد ترکیب شود.

2 عدد از گوجه فرنگی ها را خرد کنید.

برگ های نعنا و جعفری را ریز خرد کنید. پیازچه ها را نیز ریز خرد کنید.

برای آماده کردن مواد میانی برگ ها در یک کاسه گوجه فرنگی های خرد شده نعنا پیازچه نخود پخته برنج یک قاشق مرباخوری نمک ¼ پیمانه روغن زیتون ¼ پیمانه آبلیمو را با هم مخلوط نمایید.

برای آماده کردن برگ موی تازه آنها را بشویید و 20 تا 30 دقیقه در آب جوش بگذارید بجوشد تا نرم شود و برای پیچیدن و در طی فرایند پخت مشکلی نداشته باشید.(اگر از برگ های کنسروی استفاده می کنید آب آن را خالی کنید چند بار آبکشی کنید تا مواد نگهدارنده آن شسته شود و استفاده کنید).

برگ ها را روی تخته آشپزی قرار دهید به نحوی که پشت آنها رو به بالا باشد.

¾ قاشق غذاخوری از مواد تهیه شده را در یک سمت برگ مو به صورت یک ردیف بریزید.

در این روش می خواهیم دلمه ها را سیگاری بپیچیم به همین دلیل دو سمت برگ را روی سرو ته مواد قرار داده و از قسمت طولی می پیچیم.

رول تهیه شده باید محکم باشد تا وا نرود و مواد آن بیرون نریزد. اگر می خواهید دلمه هایی که درست می کنید شکل زیباتری داشته باشند بهتر است رول هایی تهیه کنید که قطری حدود 1 سانتی متر و طولی در حدود 6 سانتی متر داشته باشند.

یک عدد گوجه فرنگی و پیاز بزرگ را به صورت لایه ای و نازک خرد کنید.

وقتی رول ها آماده شدند آنها را چسبیده به هم و لایه ای در قابلمه ای بچینید که کف آن با یک لایه پیاز اسلایس شده و یک لایه گوجه فرنگی اسلایس شده پوشیده شده است.

زمانی که چیدن دلمه ها به پایان رسید روی آنها 1 قاشق مرباخوری نمک¾ پیمانه آب لیمو½ پیمانه روغن زیتون و 2 پیمانه آب بریزید.

ظرف را به طرفین تکان دهید تا مایه سس به کف آن نیز برسد. به خاطر داشته باشید که سس باید سطح بالایی برگ موها را بپوشاند.

یک بشقاب نشکن را برعکس روی دلمه ها و داخل قابلمه قرار دهید و اجازه دهید تا در حین پختن دلمه ها روی آنها باقی بماند. این بشقاب فشاری را به سمت پایین ایجاد می کند و سبب می شود تا دلمه ها باز نشوند.

درب ظرف را باز بگذارید و اجازه دهید تا روی شعله زیاد سس آن به جوش آید. پس از آن شعله را کم کنید و به مدت 35 دقیقه دلمه ها را بپزید.

برای سرو غذا در ظرف را بردارید و اجازه دهید تا به مدت 1 ساعت خنک شود.

در این فاصله دلمه ها سس بیشتری به خود جذب می کنند و طعم بهتری خواهند داشت. (اختیاری)

هنگام سرو غذا ابتدا سس آن را خالی کنید و در ظرف دیگری بریزید.

بشقابی را که می خواهید غذا را در آن سرو کنید برعکس روی غذا قرار دهید و آنها را محکم نگه دارید سپس قابلمه را برگردانید تا دلمه ها درون ظرف قرار بگیرند.

بشقاب را روی میز آشپزخانه قرار دهید و قابلمه را به آرامی از روی آن بردارید.

بدین ترتیب دلمه ها به شکل زیبایی در بشقاب سرو غذا قرار می گیرند و روی آنها با لایه ای از گوجه فرنگی و پیاز تزیین می شود. می توانید مقداری از سس را روی آنها بریزید.

Source: 
چاشنیک